Professionaalne luku remont majas ja korteris

... Iga vigastatud lukk vajab viivitamatut remonti. 

Iga vigastatud lukk vajab viivitamatut remonti. Ja tingitud mitte ainult sellest, et uks jääb avatuks, korter ja maja aga kaitseta. Lukustusseadme mehhaaniline konstruktsioon on üsna keeruline ja mida kauem jääb see parandamata, seda raskem on teha luku remonti. 

Meie firma spetsialistid on võimelised osutama igat liiki lukkude remonti. Tallinnas sõidame kohale 15-30 minuti jooksul, kanname kaasas vajalikke töövahendeid ja teeme maksimaalse kiirusega kõiki vajalikke hooldustöid. 

Kuidas toimub luku remont

Tinglikult võib mistahes luku konstruktsiooni jagada kolmeks funktsionaalelemendiks:  

  • Südamik (silindrimehhanism). Üks keerulisemaid detaile. Selle sees paikneb hulgaliselt liikuvaid kidasid, mida vajutatakse võtme sissepanemisel. Niipea, kui on valitud õige konfiguratsioon, võib südamikku keerata;  
  • Link. Vajalik ponnistuse ülekandmiseks südamikus oleva võtme pöördest riivile (riiglile);  
  • Ukseriiv (riigel). Korpusega koos moodustab luku mehhaaniliselt kindlama detaili. Riigel pannakse lukustusliistu, mis välistab ukse avamise. Võtme pööramise järgselt siseneb luku korpusesse. Vastavalt sellele võib ukse avada.  

Igal sellisel funktsionaalsel elemendil on oma konstruktsioon. Näiteks lisatakse lingile vedru, mis võtme sujuva pööramisega võimaldabki nihutada massiivset riigilt (veel aga „surub riivi lahti“ lingile vajutades). 

Seega on luku remondi esimeseks etapiks – vigastuste väljaselgitamine. Näiteks, kui võtit ei ole võimalik keerata, tunnistab see nii südamiku vigastumisest, kui ka lingi või riigli blokeerimisest. Kui võtit on võimalik keerata, kuid tulemusteta – räägib see teiste sisemiste mehhanismide vigastusest. Kui võtit ei ole võimalik südamikku panna, kuigi varem toimis korralikult – tuleb üheselt välja vahetada südamik.   
luku remontimise

Rikke väljaselgitamise järgselt võtab meister luku lahti. Kui uks on avatud, võib mehhanismini jõuda läbi esiliistu. Kui suletud – tuleb eemaldada katteplaat ja korpus lahti võtta. Mõnedel juhtudel tuleb südamik ettevaatlikult välja puurida, mille järgselt võib nihutada riigilt.   

Kuidas toimub lukusüdamiku vahetus  

Kuna luku südamik on lukustusmehhanismi üheks keerulisemaks detailiks, on umbes 80-90 % luku vigastustest seotud selle funktsionaalsuse kaoga. Vigastuda aga võivad need eriliste raskusteta. Sissesattunud tolm, võõrkehad, niiskus – kõik need on suutelised blokeerima luku südamikku.  

Konstruktsiooni keerukuse tõttu on enamikel juhtudel otstarbekas südamikku mitte remontida, vaid see lihtsalt välja vahetada. Originaalse silindrilise mehhanismi taastamise katsed nõuavad praktiliselt filigraanset tööd – mida kohapeal teha on väga keeruline.  Lisaks tuleb südamikke remontida „puhastes ruumides“, et konstruktsiooni ei satuks tolm või muu mustus.  

Tavaliselt toimub südamiku vahetus mitmes etapis:  

  1. Alguses püüab meister pääseda luku vajaliku osa juurde. Kui uks on avatud – võib selle välja võtta läbi eemaldatud esiliistu. Kui suletud – tuleb korpus väljastpoolt lahti võtta. Meie spetsialistid suudavad demonteerida ust vigastamata; 
  2. Seejärel võetakse vana südamik välja; 
  3. Meister valib uue südamiku, lähtudes selle geomeetrilistest eripäradest ja vana detaili mõõtmetest;  
  4. Uue südamiku paigaldamisel lülitab selle luku mehhanismile;  
  5. Paneb luku kokku ja nüüdsest võib seda edasi kasutada. 

Südamiku vahetamisel antakse omanikule ka uus võti. Vana võti enam ei sobi, kuna uuel silindrilisel mehhanismil muutub kidade paigutus. Südamiku vahetamisega seotud tööd kestavad umbes 10-15 minutit. Meie meistrid kannavad kaasas piisaval hulgal silindrilisi varumehhanisme, seega on nendel alati olemas varuosad erinevat liiki lukkudele.