Ukse käelisus on lukkude juures oluline

...  

Kui olete endale ostmas või tellimas uut ust, siis tihti küsitakse teie käest, millise käelisusega ust te soovite. Olemas on küll universaalse käelisusega uksed, kuid kvaliteetsed uksed on tavaliselt määratud käelisusega. Sama kehtib ka sertifitseeritud uste kohta, mis on näiteks tuletõkke või helipidavusega. Äärmiselt oluline on määrata ukse käelisus korrektselt, sest valesti määratud käelisuse korral avaneb uks valele poole ning kasutamine võib-olla äärmiselt ebamugav. Samuti võib see tekitada olukorra, kus näiteks lüliti või pistik on avatud asendis ukse taga peidus. Kui teil peaks tekkima segadus, milline uks on parem ja milline vasak, siis proovime anda endast parima, et saaksite sellele lahenduse.

Parema käe uks

Ukse käelisuse määramiseks tuleb avati ust vaadata avanemise poolelt. Sellisel juhul on teil alati korrektne ülevaade, ning puudub variant, kus eksite käelisusega. Kui vaatate ust avanemise poolelt – mis ühtlasi on sama pool, kus paiknevad uksehinged, siis peavad paiknema uksehinged paremal pool. Sellisel juhul on see parema käe uks. Kui ukse avanemise suunda ei arvesta, siis põhjustab see valimisel palju segadust. Segaduse vältimiseks tuleb hoolikalt endale selgeks teha, kuidas määrata käelisust.

Vasaku käe uks

Kui varem rääkisime parema käe ustest, siis nüüd on aeg suunduda vasaku käe uste juurde. Kogu protsess toimub sarnaselt. Kui vaatate ust avanemise poolelt, mille puhul on tegemist poolega, kus paiknevad ka uksehinged, siis peavad teie uksel asetsevad hinged paiknema vasakul pool. Kui te uksehingesi ei näe, siis seisate valel poolel. Liikuge poolele, kus paiknevad hinged ning hinnake olukorda uuesti.

Lisainfo (lengid, käelisus) - Siseuksed

Erinevad erandid

Eritellimusega tellitud ustele on võimalik valida ka peidetud hinged, mis silmale nähtavad ei ole ning võivad põhjustada ka käelisuse määramisel segadust. Sellisel juhul on kõige mõistlikum näidata enda põrandaplaani spetsialistile, kes määrab käelisuse teie eest. Samuti on saadaval sissepoole avanevad uksed, mis on küll seinaga tasa, kui uks avaneb vastaspoolele. Sellised erandid on harvad juhtumid, ning suure tõenäosusega te nendega kokku ei puutu.