Lukuabi Tallinnas

... Uste avamine pole alati rutiinne protseduur.  

Lukuabi Tallinnas pole alati rutiinne protseduur. Muidugi kutsutakse meie eksperte välja nn tavaliste juhtumite korral nagu võtme kaotamine või ootamatult kinni langenud uksed. Kuid meie praktikas on ette tulnud olukordi, kus uste avamine on kujunenud põnevaks protsessiks. Nendest selles artiklis räägimegi.

Lukuabi vanalinnas

Vanalinnas on iga viimane kui tellis ajalooline. Mõni hoone pole alates 15. sajandist muutunud! Ja nende uksed samuti. Seega, kui meid kutsutakse osutama lukuabi vanalinna, saadame ülesannet täitma kõige kogenumad ja professionaalsemad meistrid.

Kord kutsuti meid osutama lukuabi vanalinna 18. sajandi uksele. Ükski teine teenistus ei võtnud seda tööd ette, kuna selliseid lukustusmehhanisme pole kaks sajandit kasutatud ja rutiinsed protseduurid siin lihtsalt ei tööta. Kuid ust lahti murda ei tohi –  ajalooline reliikvia ikkagi.

Meie meister tuli osutama lukuabi vanalinna kiiremini kui tavaliselt – kõigest 15 minutiga. Tal oli endalgi huvitav ajaloolise lukustusmehhanismiga töötada. 10 minutit – ja õnnelik omanik sai oma majja siseneda! Aga lukustusmehhanismi jätsime alles – oli töötanud kaks ja pool sajandit ning töötab veel sama palju.

Lukuabi Tallinna Kesklinnas

Vastupidiselt auväärsele ja ajaloolisele vanalinnale on Tallinna kesklinn ärikeskus, kus elu keeb ja kasutatakse kõige uuemaid, tänapäevasemaid ja arenenumaid tehnoloogiaid, sealhulgas ka juurdepääsusüsteemides. Seetõttu muutub lukuabi Tallinna kesklinnas vahel peaaegu nagu häkkeriprotseduuriks.

Kord kutsuti meid osutama lukuabi Tallinna kesklinna hotelli. Nagu hotellides tavaline, kasutati ka siin kontaktivaba elektroonilist võtit, mis lakkas ootamatult töötamast. Lukk ei reageerinud isegi meistrikaardile.

Meie meister eemaldas ettevaatlikult puutepaneeli ja nägi enda ees suurt hulka juhtmeid. Luku paigaldamise ajal ei oldud kaablihaldusest üldse hoolitud. Kui see viga oli parandatud, õnnestus ka lukk avada. Puutepaneeli ennast polnudki vaja parandada. See hakkas tööle, kui meie meister oli kaablid uuesti ühendanud. Nii õnnestuski osutada lukuabi Tallinna kesklinnas.

Lukuabi Kristiines

Kristiine on Tallinna kõige rahulikum, rohelisem, mugavam linnaosa. Hoolimata sellest armastavad kohalikud elanikud kasutada uskumatult keerulisi lukke, näiteks ülikaitstud soomustatud silinderlukke. Seega, kui sõidame osutama lukuabi Kristiinesse, võtame kaasa terve tööriistakomplekti, sealhulgas lukksepa tööriistad.

Sel suvel kutsuti meid keset ööd osutama lukuabi Kristiinesse. Oli kell kolm või neli hommikul. Majaomanik oli kaotanud võtmed. Tundus olevat rutiinne protseduur, kuid kohapeal nägi meie meister kombineeritud lukustusmehhanismi, kus suvaldsüsteem oli blokeerinud silindersüsteemi. Tavaliselt oleks selline avamine võtnud paar tundi ja nurklihvija müra oleks kogu linnaosa üles äratanud.

Õnneks polnud lukku vaja lõigata. Õnnestus eesmist uksekatet ettevaatlikult painutada ja konstruktsioon juveliiri täpsusega lahti võtta. Kui meister oli lukuabi Kristiines lõpetanud, soovitas ta omanikel paigaldada soomustatud uksekatte, kuna oli üpris kummaline näha ülikeerulist mehhanismi hõlpsalt demonteeritaval uksel. Uksekatte panime tagasi oma kohale.

Lukuabi Koplis

Kopli oli kunagi tööstuspiirkond, kuid nüüd on see muutumas kontorite keskuseks. Tehaste ja vabrikute vanu hooneid rekonstrueeritakse ja remondi ajal võib sealt leida nii mõndagi. Kord kutsuti meid osutama lukuabi Koplisse – ja ilmselgelt ei oodanud me, et näeme seal vana seifi.

Seifi omanik palus lukuabi Koplis, ilma et kasutataks ketaslõikurit või tööriistu. Tema arvates olid seifis erilise ajaloolise ja rahalise väärtusega 1964. aasta dokumendid. Ja oleks olnud väga kahju, kui need oleks luku avamisel ära põlenud.

Ütleme otse: see oli vist kõige pikem lukuabi Koplis. Sellele kulus üle poole tunni! Muidugi oleks ketaslõikuriga asi kiiremini läinud, kuid kliendi soov on meile seaduseks. Pärast seifi avamist ei leidnud me sealt mitte ainult dokumente, vaid ka paki nõukogude rublasid.

Lukuabi Pirital

Kui meid kutsutakse osutama lukuabi Piritale, saadame sinna meistrid, kes ei põe merehaigust. On kord juba nii kujunenud, et enamikul juhtudel tuleb tööd teha jahtidel. Nendel alustel on muidugi seifid, milles hoitakse väärisesemeid.

Eelmisel sügisel kutsuti meid halva ilmaga osutama lukuabi Piritale. Jahile jõudes avastas meister, et tal tuleb töötada keeruka salajase lukustusmehhanismiga. Samal ajal läks ilm üha halvemaks, nii et oli vaja jõuda seif enne tormi avada. Töö tegi keeruliseks asjaolu, et jaht kiikus lainetel.

Kuid meister vajas luku avamiseks kõigest 15 minutit. See tuli ka ära vahetada, kuna lukustusmehhanism oli kahjustatud. Õnneks oli tal uus kaasas. Meie meistritel on põhimõtteliselt alati kaasas üle 10 lukumudeli. Klient j